Centrum żydowskie

Oświęcim to miasto, które kojarzy się przede wszystkim z Auschwitz, jednak skrywa wiele innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Centrum Żydowskie, które powstało z inicjatywy fundacji Auschwitz Jewish Center Foundation. Misją Centrum jest zachowanie pamięci o żydowskiej społeczności Oświęcimia oraz edukacja o zagrożeniach jakie niesie nietolerancja, rasizm i uprzedzenia związane z odmiennością.

Muzeum znajduje się w przedwojennym domu żydowskiej rodziny, który sąsiaduje z synagogą. Wystawa główna o nazwie ,,Oszpicin, historia żydowskiego Oświęcimia’’ prezentuje ponad 400 lat obecności Żydów w mieście poprzez zdjęcia, dokumenty, zabytkowe eksponaty oraz multimedia. Oszpicin to żydowska nazwa Oświęcimia. W języku jidysz oznacza to ,,gości”.

Centrum Żydowskie opiekuje się również jedyną zachowaną w mieście Synagogą oraz domem ostatniego mieszkańca Oświęcimia pochodzenia żydowskiego, Szymona Klugera. W synagodze znajduje się grupa lamp i żyrandoli, wśród których znajduje się lampa Ter Tamid – “wieczne światło”.

Odwiedzający Centrum Żydowskie mogą skorzystać z oprowadzania po muzeum, zabytkowej synagodze oraz pożydowskich śladach w mieście. Dla szkół z Polski i zagranicy Centrum prowadzi warsztaty na temat historii judaizmu oraz praw człowieka. Dla studentów oraz służb mundurowych przygotowane są specjalne programy studyjne na temat historii Holokaustu, problemu współczesnych uprzedzeń i dyskryminacji.

W zbiorach Muzeum Żydowskiego znajdują się także fotografie żydowskich i nieżydowskich rodzin przedwojennego Oświęcimia, które dokumentują życie wielokulturowej społeczności miasta. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rejestr żydowskich mieszkańców Oświęcimia, którzy po wojnie wrócili do miasta.

Natomiast Cafe Bergson, to wyjątkowa kawiarnia w odrestaurowanym domu ostatniego żydowskiego Oświęcimianina. W menu znajdziemy wegetariańskie domowe ciasta, bajgle oraz świetną kawę.

Warto podkreślić, że Centrum Żydowskie w Oświęcimiu to miejsce nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców miasta oraz okolic. Organizowane są tu liczne wydarzenia, spotkania oraz warsztaty edukacyjne, których celem jest propagowanie wartości dialogu, tolerancji oraz szacunku dla różnorodności kulturowej.

Strona internetowa: https://oshpitzin.pl/
Telefon: +48 510 781 199
E-mail: [email protected]
Adres: Pl. Ks. J. Skarbka 5, 32-600 Oświęcim