Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Podczas wizyty w Oświęcimiu koniecznie musisz zobaczyć Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które znajduje się tylko 200 metrów od byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

To obowiązkowy punkt na mapie miasta dla każdego zwiedzającego. Muzeum otworzyło stałą wystawę w 2022 r. Ma ona na celu przywrócenie i ocalenie pamięci o ludziach tworzących historię ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej.

Wystawa zlokalizowana jest na aż 3 piętrach budynku. Prezentuje bohaterskie działania mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy więźniom obozu Auschwitz.

Ekspozycja drugiego piętra jest zbudowana w formie labiryntu, natomiast na trzecim piętrze znajduje się przestrzeń symbolizująca bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu.

W muzeum można zobaczyć wiele artefaktów i relacji świadków historii, a multimedialna forma wystawy zachęca do zwiedzania i pozwala odbiorcy jeszcze lepiej poczuć emocje. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę Igora Mitoraja oraz na ekran parowy, który wyświetlając zdjęcia, ukazuje przeszłość z okresu międzywojennego.

Ostatnia część wystawy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej oraz o represjach, jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to miejsce niespotykane. Koniecznie trzeba je odwiedzić i wysłuchać opowieści o wyjątkowych ludziach, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Strona internetowa: https://www.muzeumpamieci.pl/
Telefon: +48 33 447 40 84
Adres: ul. Maksymiliana Kolbego 2A, 32-600, Oświęcim