Zamek

Zamek w Oświęcimiu to piękny zabytek, który znajduje się w centrum miasta, tuż obok rzeki Soły. Stanowi on jeden z najważniejszych zabytków miasta, ma ciekawą, ale bardzo burzliwą historię.

Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum przedstawiającego bogatą historię miasta,, a także miejscem w którym odbywają się liczne wydarzenia i projekty historyczne. Warto odwiedzić zamek, aby poznać jego bogatą przeszłość i wziąć udział w jednej z organizowanych w nim inicjatyw.

Podstawą ekspozycji muzeum jest wystawa opowiadająca złożoną historię zamku, która zaciekawi i młodszych i starszych:) Ale to nie wszystko! Obecnie w zamku można też przejść interaktywną trasą – podziemnymi tunelami wewnątrz wzgórza zamkowego i wziąć udział w interaktywnej “Grze o Niepodległą”. Najmłodsi z pewnością docenią tą część wystawy.

Wieża zamku, najstarsza zachowana część pochodząca z XIII w., służyła początkowo jako element obronny, a następnie jako więzienie. Obecnie stanowi najładniejszy punkt widokowy w Oświęcimiu, z którego można podziwiać pobliskie miejscowości – niesamowity widok, szczególnie latem i wiosną.

Dodatkowo, warto również wspomnieć o Muzeum Ratusz na oświęcimskim rynku. Znajdziemy tam opisane wydarzenia z historii Oświęcimia, od początku osadnictwa do czasów obecnych. To okazja do przeżycia fascynującej przygody w stylizowanych wnętrzach z mnóstwem eksponatów z różnych epok.

Strona internetowa: https://muzeum-zamek.pl/
Telefon: +48 33 842 44 27
Adres: ul. Zamkowa 1, 32-600, Oświęcim